Obtížná doba vyžaduje odolnost


Přiznejme si, do nedávna většina z nás žila na docela slušném měkkém obláčku. A taky si přiznejme, že za poslední tři roky jsme naopak skoro všichni zažili nějakou tu krizovou situaci různé intenzity. Stejně tak celé firmy. Stejný životní cyklus, jako žije jedinec a zaměstnanec, žije také firma. Narodí se, často má vložený dobrý finanční a lidský kapitál a vizi. Roste, nabírá lidi, pečuje o ně... A chce přežít. Být úspěšná. Lidé jsou zdrojem úspěchu. I firma prožije nejednu krizi. A pokud je v kondici, odolá.
Nedávno zemřela jedna z nejstarších Češek (Zdenka Fantlová), která přežila věznění v koncentračním táboře. Zvládla přežít i ty nejhorší životní porážky, jako je smrt rodičů, sester. Žila v místě, kde pro přežití nebylo moc místa (Terezín, Osvětim…).
Jak sama řekla, přežila díky tomu, že byla zamilovaná. Do tábora byla transportována v době zamilovanosti, se skromným plechovým kroužkem na prsteníčku. 
Její osobní nastavení bylo jasné: láska, život. Nepřipouštěla si nic jiného než život. Vyčkávala, co přinese budoucnost, avšak žila tady a teď (např. krajíc chleba přidělený na tři dny snědla hned a věděla, že až bude hladovět, vzpomene si, jaké to bylo cítit sytost). Dokázala mávnout rukou nad tím, co jí říkali jiní (že matka umřela…), právě proto, že to říká někdo cizí…Vytvořila si naopak v Osvětimi tři upřímné vztahy, nejbližší kamarádky. 
Zcela nevědomě, bez teoretických znalostí dokázala aplikovat některé z pilířů odolnosti. Různé teorie uvádí odlišné počty pilířů. Zkušenosti Smarteru, které jsme získali v desítkách firem v mnoha odvětvích nás dovedly k těmto 5 pilířům:   

  • Sebeuvědomění, jako schopnost být si vědom svých prožitků a následných souvislostí a důsledků, které z nich plynou.

  • Svépomoc, jako schopnosti pečovat o sebe, cílevědomě hledat a nacházet zdroje a příležitosti. 

  • Osobní nastavení („mind-set“), jako porozumění síle a smyslu pozitivního a konstruktivního vnímání změn.

  • Odpovědnost jako nezbytnost stavět se k řešení nových situací a problémů čelem.

  • Vztahy k druhým, schopnost pojmenovat ty, které naplňují mé (rodinné, společenské a pracovní poslání a rozvíjet je. Využívat synergický efekt otevřené a odvážné komunikace a inovativní kooperace.

Zdena byla odolná a nezdolná. Byla natažena na maximum možného přežití a přežila. Roky mlčela, ale taky další roky jezdila na besedy s mladými lidmi a podávala o své nezdolnosti (a tedy i krutosti a nepřízni života) svědectví mladým lidem. Byla silnější a silnější.
Není nutné prožívat vždy takto silnou katarzi. Dlouhodobé stresy, absence vize, chybějící láska a vztahy, to vše je něco, co na první dobrou nepodporuje fungování člověka, ale může se stát zdrojem. Zdrojem pro odolnost.
SMARTER v reakci na aktuální dobu připravil workshopový modul, který může firmám a přesněji lidem pomoci hledat zdroje odolnosti a nastavovat strategie pro její posilování. Firmám taky nabízí moduly, které mohou prověřit jejich ekonomickou kondici (business simulace), facilitované workshopy k nastavení firemní/týmové vize, moduly podporující spolupráci v týmech, zdravou a posilující komunikaci na pracovišti. Jsme parťáky, pokud potřebujete revidovat a podpořit firemní kulturu, umíme v rozvoji lidí uchopit pojmy jako „give space for change“, a je-li už hodně zle, pomůže balíček naší krizové pomoci.

Autor: Lucie Mitrega, Senior Consultant, SMARTERVšechny články zde